Bioaktivní peptidy pro regeneraci, trávení, imunitu i krásu
Bioaktivní peptidy pro regeneraci, trávení, imunitu i krásu
Hned na začátku je třeba říct, že je zde řeč o přírodních peptidech a nikoliv těch syntetických!
V případě přírodních, bioaktivních peptidů, se jedná o specifické části bílkovin, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Jsou klasifikovány jako organické složky, které se skládají z aminokyselin spojených amidovou nebo peptidovou vazbou. V současné době je známo více než 1500 různých bioaktivních peptidů. Jejich název je odvozen od řeckého slova peptos, což znamená strávený.
Jak se peptidy liší od proteinů?
Peptidy jsou svou strukturou méně komplikované sloučeniny, které jsou stavebním kamenem bílkovin, a mají nižší molekulovou hmotnost. Proteiny tak oproti peptidům mají vyšší molekulovou hmotnost.
Společným jmenovatelem bílkovin a peptidů je jejich nezbytnost v různých biologických procesech a oba jsou důležitou součástí každé zdravé stravy.
Typy peptidů
Peptidy se klasifikují na základě několika hledisek. Jedním z dělení je například dělení podle délky řetězce, kdy hovoříme o dipeptidech (tvořených 2 molekulami aminokyselin), tripeptidech (3 molekuly), oligopeptidech (do 10 molekul aminokyselin), polypeptidech - (více než 10 molekul aminokyselin) a makropeptidech (nad 100 molekul aminokyselin).
Další způsob dělení peptidů je podle jejich funkce. Známe například peptidy, které slouží jako prekurzory bílkovin, peptidy jako součást alkaloidních sloučenin – například nikotin, kofein, dále peptidy s antimikrobiálními vlastnostmi - některé typy penicilínů, peptidy jako hormony - inzulin, peptidy s vlastnostmi růstových faktorů, peptidy s antioxidačními vlastnostmi a v neposlední řadě peptidy tvořící pojivové tkáně - chrupavky, vazy a některé vrstvy kůže. Peptidy mají také antitrombotické, antihypertenzní, opioidní a imunomodulační vlastnosti.
Zdroje peptidů
Jakým způsobem peptidy získáváme?
1) Ty, které přijímáme ze stravy nebo ve formě doplňků stravy, jsou exogenní peptidy. Spolu s bílkovinami se řadí mezi makroživiny a měly by tvořit důležitou součást stravy. Slouží tedy jako zdroj energie, ale také jako materiál pro syntézu bílkovin.
Ve stravě se tyto peptidy vyskytují ve větším množství, zejména pak v následujících potravinách:
- mléčné výrobky
- maso a vejce
- želatina
- ryby, zejména tuňák, losos, sardinky, ale také mořské řasy.
- sója
- rýže
- amarant
2) Peptidy jsou však syntetizovány i v těle. V takovém případě mluvíme o endogenních peptidech.
Jako příklad uveďme Glutathion, což je endogenní tripeptid, který má antioxidační účinky a chrání buňky před volnými radikály.
Dipeptid karnosin má také antioxidační účinky a je prospěšný i pro svalové buňky.
Dalším příkladem endogenního peptidu s hormonálním účinkem je melatonin, který se syntetizuje v reakci na světlo a je nezbytný pro usínání.
Účinky bioaktivních peptidů potvrzené studiemi
Jednou z novějších forem podpory zdraví, prevence nemocí a zvyšování kvality života je používání bioaktivních peptidů jako nutraceutik. Biologické účinky těchto peptidů příznivě působí na lidský organismus.
Jejich účinkům a následnému využití se v současnosti věnuje několik vědních oborů. Konkrétní působení bio-peptidu a jeho účinky v organismu závisí především na chemické struktuře peptidu (poloze dusíku v aminoskupině).
Aby se peptid mohl považovat za bioaktivní peptid, je nutné, aby v těle vyvolal určitý biologický účinek, který zlepšuje určitou fyziologickou funkci v těle. Bioaktivní peptidy zároveň nesmí být toxické, nesmí vyvolávat alergické reakce a nesmí mít mutagenní účinky.
- Biopeptidy rostlinného i živočišného původu mají antioxidační vlastnosti. Nejhojněji zastoupenými aminokyselinami v antioxidačních biopeptidech jsou tyrosin a methionin.
- Biopeptidy s antimikrobiálními vlastnostmi jsou velmi početnou skupinou. Dokážou zastavit růst patogenních buněk – nejen bakterií, ale i plísní a virů. Na trhu je již k dispozici 60 bioaktivních peptidů, které se používají k léčbě bakteriálních infekcí, a dalších 140 antimikrobiálních peptidů je v klinických studiích.
- Významný je také antihypertenzní účinek některých bioaktivních peptidů. Fungují podobně jako inhibitory ACE – ramipril, enelapril, kaptopril a podobně.
Bioaktivní peptidy BIOPULSE
Společnost Vetchem Nitra nabízí širokou škálu bioaktivních peptidů v řadě Biopulse. Jedná se o bioaktivní peptidy vyrobené šetrnou metodou, při níž se zpracovávají části buněk z tkání a orgánů králíků. Produkty řady Biopulse jsou vhodné pro zlepšení biologických funkcí jednotlivých systémů, mají podpůrné, regenerační a ochranné účinky.
Podrobný popis jednotlivých peptidů Biopulse:
- Biopulse Salubre - ultrafiltrát z králičí kůže. Doporučuje se při různých kožních onemocněních, například při atopickém ekzému, alergických reakcích, ale také při akné. Je vhodný i jako preventivní opatření pro osoby náchylné k těmto onemocněním. Zralé pleti zvyšuje pružnost, omlazuje ji a dodává jí jas. A v neposlední řadě zmírňuje příznaky celulitidy a vyživuje vlasové kořínky, čímž omezuje vypadávání vlasů.
- Biopulse Activus - vyrobený z králičích jater, ledvin a srdce. Tento biopeptid je vhodný při fyzickém nebo psychickém stresu. Biopulse Activus dodává vitalitu, zlepšuje funkci vnitřních orgánů, které mohou s přibývajícím věkem slábnout. Výrobek je vhodný zejména pro osoby starší 50 let.
- Biopulse Mobilis - pochází z králičích kostí, svalů a chrupavek. Je proto vhodný při problémech spojených s pohybovým aparátem. Používá se například při svalové atrofii, svalových zraněních, bolestech kloubů, přerušení šlach nebo zlomeninách. Mohou jej užívat i pacienti s chronickými onemocněními, jako je dna, revmatoidní artritida, osteoporóza, osteoartróza atd.
- Biopulse Magnus - biopeptid připravený z králičího srdce. Kardiovaskulární onemocnění jsou na seznamu příčin úmrtí na předních místech, proto je podpora zdraví a funkce srdce pro každého nesmírně důležitá. Biopulse Magnus je užitečný při zvýšeném krevním tlaku, ale také jako prevence infarktu myokardu nebo po jeho překonání.
- Bipulse Vitalis - biopeptid z králičích jater, jehož použití je indikováno při onemocnění a oslabení jater. Například hepatitida, steatóza, cirhóza jater, nealkoholické ztukovatění jater. Jeho užívání je vhodné také při onemocněních, při kterých jsou játra více zatížena, například při infekční mononukleóze.
- Biopulse Optimus - ultrafiltrát připravený z králičí ledviny. Ledviny jsou důležitým detoxikačním orgánem, jehož činnost ovlivňuje fungování celého těla. Přípravek je vhodný při častých zánětech močových cest a pro dialyzované pacienty.
- Biopulse Cerebri - bioaktivní peptidy z králičího mozku. Používá se při široké škále neurologických problémů souvisejících s mozkem a hlavou, jako je migréna, zotavení po mrtvici atd. Je vhodný i pro děti s hyperaktivitou, může pozitivně ovlivnit schopnost soustředění a zapamatování.
- Biopulse Pro sport - stejně jako produkt Biopulse Mobilis je získáván z králičích chrupavek, svalů a kostí. Jak už název napovídá, je určen pro sportovce, ať už amatérské, nebo elitní. Dokáže regenerovat svaly, šlachy a kosti a urychluje hojení v případě zranění.
- Biopulse Vivus - ultrafiltrát z králičích plic. Doporučuje se při akutních a chronických onemocněních dolních cest dýchacích a při plicních onemocněních (včetně astmatu). Využívat ji mohou i kuřáci.
- Biopulse Vigoris - připravený z králičích varlat. Lze jej použít při hormonálních a sexuálních poruchách, poruchách varlat a problémech s mužskou neplodností nebo před plánovaným těhotenstvím ke zlepšení kvality spermií.
- Biopulse Sanus - biopeptid připravený z králičích jater a žaludku. Tento biopeptid zlepšuje funkci trávicího systému, příznivě působí na regulaci potravinové intolerance nebo alergie, je také účinný při střevní propustnosti.
- Biopulse Immunis - je vyroben z králičí sleziny a brzlíku - orgánů imunitního systému, což úzce souvisí s jeho účinkem na lidský organismus. Podporuje imunitu, zlepšuje průběh autoimunitních a dalších chronických onemocnění. Je vhodný také jako prevence infekčních herpetických virů a časté antibiotické léčby.
Biopulsní peptidy jako součást nefarmakologické terapie na klinice Symptomedica
S produkty Biopulse pracuje společnost Vetchem také na jejich klinice Symptomedica v rámci nefarmakologické léčby a prevence onemocnění. U některých forem onemocnění je nefarmakologická léčba (léčba, která zatím nevyžaduje pravidelnou medikaci) první volbou a lze s ní dosáhnout vynikajících výsledků. I v případě, že onemocnění již vyžaduje medikaci, je vhodné, aby byla součástí terapie i nefarmakologická léčba. Mezi základní pilíře nefarmakologické léčby patří například výživa a dietologické služby.
Na klinice Symptomedica přistupují ke každému klientovi individuálně a odborníci vám připraví dietní plán přesně podle vašich potřeb. Dalším užitečným vyšetřením s následným poradenstvím je diagnostika střevního mikrobiomu, který ovlivňuje nejen trávení, ale také naši imunitu a náladu. Novou oblastí, které se ve společnosti Symptomedica věnují, je nutrigenomika a nutrigenomické konzultace, což je vědní obor, který se zabývá úlohou jednotlivých složek výživy v projevech genetické výbavy.
Biopulse v praxi – jak jsou uživatelé těchto bio-peptidů spokojeni?
Bioaktivní peptidy a jejich použití má své vědecké opodstatnění. Důležité jsou však také zkušenosti lidí s těmito produkty. Vysoce kvalitní bio-peptidy pro regeneraci a obnovu používají také vrcholoví sportovci. Pozitivní zkušenosti s nimi má například hokejový klub Slovan, který si vybral produkt Biopulse Pro Sport. Hokejisté ho užívají pravidelně, aby podpořili svůj fyzický výkon, ale také rychlejší regeneraci namáhaných tkání po zápasech.
Ať už se v současné době léčíte s nějakým onemocněním, nebo jen hledáte způsob, jak podpořit své zdraví a předcházet civilizačním chorobám, investice do bioaktivních peptidů je jednou z velmi dobrých cest. Nezapomeňte, že správné léčbě nevyhnutelně předchází dobrá diagnostika a poradenství. To vše, stejně jako další služby a vyšetření, najdete na klinice Symptomedica.
Převzato a přeloženo z článku publikovaného společností SYMPTOMEDICA s.r.o
Symptomedica je soukromá interní klinika specializující se na prevenci a podpůrnou léčbu civilizačních chorob. Tým specialistů tvoří odborníci na střevní mikrobiom a lékaři, kteří dlouhodobě patří ke špičce ve svých oborech.